Co Polacy wiedzą o mafii?

Rispondi
Messaggio
Autore
Greenhouse
Amministratore
Amministratore

Co Polacy wiedzą o mafii?

#1 Messaggio da Greenhouse » mercoledì 4 giugno 2008, 22:46

Chcę zapytać: co Polacy wiedzą o mafii? Jakie są wiadomości w Polsce na ten temat? Kto zna, na przykład, Giovanni Falcone, Paolo Borsellino, Peppino Impastato, Salvo Lima itd...?
Proszę rozmawiamy o tym tylko po polsku.
Immagine
Se sei nuovo/a, leggi prima il regolamento e la netiquette.

Klaudis
Apprendista italo-polacco
Apprendista italo-polacco

Re: Co polacy wiedzą o mafii?

#2 Messaggio da Klaudis » giovedì 5 giugno 2008, 21:52

hmm co Polacy wiedzą o mafii... szczerze mówiąc ostatnio trochę czytałam o mafii we Włoszech. Zarówno o tej, która panuje w Neapolu - Camorra, jak i tej słynnej sycylijskiej, bodajże La Cosa Nostra...

Z tego, co pamiętam samo słowo MAFIA pochodzi od hasła (wg historyków), którego Sycylijczycy używali podczas niewoli francuskiej i którym się posługiwali. Zajmują się oni narkotykami i ponoć ludzie darzą członków mafii ogromnym szacunkiem (być może ze strachu)...

"# Całkowite posłuszeństwo,

# Pomoc dla każdego członka rodziny bez nie potrzebnych pytań,

# Każdy atak na "Ciebie" lub innego członka rodziny, należy pomścić upuszczając jak najwięcej krwi. Zasada jest prosta: "Każdy atak na jednego członka rodziny, jest atakiem na całą rodzinę".

# Unikanie jakiegokolwiek kontaktu z władzami.

# Zasada wprowadzona około 1970 r., przez Carla Gambino mówiła "Handluj i giń"., chodziło o sprzedaż narkotyków. Jeśli Carlo Gambino dowiedział się o tym precedensie kazał skasować cała załogę wraz z Capo.

# La Cosa Nostra nie jest instytucją, czy też organizacją publiczną. Tylko włosi o czystej krwi mogli zasilić szeregi mafii. Jednak każdy kto chciał się wycofać tajemnice zabierał do grobu.

# W La Cosa Nostra wszyscy Capo, Solideri, Bossowie zajmują się sprawami, które dotyczą La Cosa Nostra.

# Najlepszym słowem wypowiedzianym, jest milczenie.

# Każdy kto chciałby usunąć szefa, żołnierza z obcej załogi musi zapytać o zgode komisji czyli szefów wszystkich rodzin ze sobą współpracujących.

# Najważniejszy jest szacunek i honor. "Musimy szanować zarówno siebie jak i wszystkich członków La Cosa Nostra."

# Kto zdradza La Cosa Nostre, donosi, bądź w jakikolwiek sposób narusza te strukturę musi zginąć, a wraz z nim wszystko co po sobie zostawia.

# We Włoskiej Cosa Nostra obowiązywała scisła zasada regulująca dochody z prostytucji: "Pod żadnym pozorem zabrania się jakiegokolwiek dochodu z prostytucji. Każdy Capo, który podejmie się tego precedensu zginie".

# W amerykańskiej La Cosa Nostra czerpać można dochody z wszelkiego rodzaju precedensu, bez względu na jego profesje, czy tez sposób zarabiania.

# Zasada Włoskiej mafii mówiła o zabijaniu w sposób bardzo honorowy. Jeśli zamierzano zabić, którego z członków, robiono to przy minimalnym ryzyku, że w pobliżu znajdą się kobiety lub dzieci. "Prócz kobiet i dzieci"."

Nie trudno teraz o takie informacje. Myślę, że każdego kogo zapyta się na ulicy słyszał o mafii sycylijskiej i wie mniej wiecej "na czym to wszystko polega"
Immagine
Immagine
Immagine
Immagine

Greenhouse
Amministratore
Amministratore

Re: Co polacy wiedzą o mafii?

#3 Messaggio da Greenhouse » domenica 6 luglio 2008, 15:33

Nawiązując do tematu o makaroniarzach, widzę, że w Polsce ludzi widzą mafię jak coś zabawnego albo nieistniejącego i na pewno bardzo mnie denerwuje kiedy mówię, że jestem Sycylijczykiem, a Polacy odpowiadają: Sycylia? Ooooh, MAFIOSO!!!
Niestety, to się stało wiele razy i mam już dosyć mówienia, że słowo MAFIOSO nie jest ani zabawne ani ładne, ale jest bardzo obraźliwe (tak jest dla mnie).
Mógłbym obrazić się na ludzi którzy tak mówią, ale rozumiem że w Polsce ludzie znają mafię zbyt słabo i nie wiedzą co to słowo znaczy dla Sycylijczyków.
Mafia to największy problem na Sycylii; zamordowani sędziowie (proszę przeczytać historię Giovanni Falconiego i Paolo Borselliniego), kupcy którzy muszą płacić mafii aby pracować (ktoś powinien przeczytać historię Libero Grassiego, na wikipedii jest po włosku i po angielsku), ludzie nie mogący powiedzieć nic na policji, mimo że widzieli coś nielegalnego, kontakty mafii z polityką i jeszcze wiele innych rzeczy nieznanych w Polsce.
Myślałem, żeby napisać coś o tym na stronie głównej, aby ktoś, kto mówi MAFIOSO do Włocha, zastanowił się zanim to zrobi.
Immagine
Se sei nuovo/a, leggi prima il regolamento e la netiquette.

hannibalek
Mały Małysz
Mały Małysz

Re: Co Polacy wiedzą o mafii?

#4 Messaggio da hannibalek » domenica 6 luglio 2008, 16:00

szczerze mówiąc Polacy nadal nie wiele wiedzą o Mafii i nadal nie potrafia odróznic Camorry,Ndranghetty od Mafii...ci którzy troche czytaja(np.Leonardo Sciascia)albo chociaż gazety,to na pewno słyszeli o Paolo Borsellino czy o sędzim Falcone (sama czasami pytam o to wśród znajomych,moich braci itd.)albo widzieli film tak jak ja...
ps greenhuse-jeśli osoba jest inteligentna to nie nazwie cie mafiosem,tylko dlatego ze jestes sycylijczykiem,a raczej zapyta sie Ciebie jak ty będąc sycylijczykiem zapatrujesz sie na ten problem i jak wygląda obecnie sytuacja na sycylii,wiedząc ze osoba taka jak ty z pewnoscia lepsze ma rozeznanie od niejednego Polaka czy nawet Wlocha.niestety wiele osob naogladalo sie za duzo filmow typu 'Ojciec chrzestny'-Il padrino....i szufladkuje ludzi...pociesz sie ze pewne błędne skojarzenia z Polakami pokutuja do dzis rowniez we Włoszech i nam tez nie jest miło tego słuchać...
podobna sytuacja zdarza sie rowniez w innych krajach gdzie osoby wyksztalcone nie wiedzą gdzie leży Polska na mapie itd itd.itd. tak więc czasem można wytłumaczyć na spokojnie takiej osobie iż Sycylijczyk nie oznacza bycia mafiosem,a wręcz może wywołać uczucie antypatii,a czasami nie warto się nawet starać...

samuele192
Collaboratore
Collaboratore

#5 Messaggio da samuele192 » martedì 20 giugno 2017, 10:50

Veneziani gran signori,Padovani gran dotori,Vicentini magna gati,Veronesi tuti mati,Trevisani pan e tripe,Rovigoti baco e pipe,i Cremaschi fa cojoni,i Bressan tajacantoni,ghe n’è anca de pì tristi:Bergamaschi brusa cristi.

Xixo
Mały Małysz
Mały Małysz

#6 Messaggio da Xixo » mercoledì 25 ottobre 2017, 14:45

Wersja po włosku (będzie po polsku, nie wiem kiedy).

Per loro il mafioso è una persona che va in giro in gessato e cappello, un po' mammone e gentiluomo.
Abbiamo questo personaggio anche noi nei film ma sappiamo che si tratta di fantasia, per quanto ispirata dalla realtà.

Ieri una signora mi ha detto che in vacanza in Sicilia cercava i "mafiosi" ma non ne vedeva. Eppure sulla sua guida (una guida, capite? cioè una fonte in teoria attendibile) diceva che 1 siciliano su 3 è in qualche modo legato alla mafia, cosa che ho smentito.
Per loro è una specie di folklore, non sono criminali che sciolgono bambini nell'acido.

Mi ha anche detto che ho l'aspetto di un mafioso quasi fosse un complimento. Io non mi sento offeso perché so che lei non conosce il significato vero di quella parola. Ho sorriso e dopo un po' ho cambiato discorso. I nord italiani a questo punto invece avrebbero risposto che è una cosa del sud per scrollarsi la cosa di dosso, aggravando così il carico di fatica che un meridionale deve fare per dissociarsi dalla cosa.

Mesi o anni fa hanno arrestato un latitante in una pizzeria in Polonia; in un articolo polacco che ora non trovo più l'azione della cattura era resa in modo quasi caricaturale: stava gustando quella pizza che aveva ordinato secondo la sua ricetta, ed era buona come quella che gli faceva la mamma a casa, ma la polizia lo interruppe e la pizza restò a raffreddarsi.

La figura del "gangster" che vive nel lusso e sfizi ed ha un certo stile è visibile nel film "Chłopaki nie płaczą" (I maschietti non piangono - o se volete: i ragazzi), dove c'è "Bolec", che in realtà si ispirava allo stile dei "neri" nei film americani, però dà un'idea di chi guarda all'aspetto esteriore proposto dai film piuttosto che alle azioni (quelli ammazzano, avvelenano spacciando droghe, non sono un esempio!...).

samuele192
Collaboratore
Collaboratore

#7 Messaggio da samuele192 » giovedì 26 ottobre 2017, 17:18

Anche i polacchi hanno la loro mafia:
https://www.polskieradio.pl/130/5925/Ar ... na-Sycylia
Veneziani gran signori,Padovani gran dotori,Vicentini magna gati,Veronesi tuti mati,Trevisani pan e tripe,Rovigoti baco e pipe,i Cremaschi fa cojoni,i Bressan tajacantoni,ghe n’è anca de pì tristi:Bergamaschi brusa cristi.

Rispondi